Mennyből az angyal
A szerzői jogi állásfoglalások a Szerzői jogok című fejezetben tanulmányozhatók.
You can read copyright statements in the chapter Copyright.
A dal hangneme C-dúr és technikailag felvonul benne szinte az összes, a C-dúr tonalitáshoz tartozó akkord, közöttük a rettegett barrés (keresztfogásos) F.
C
-
0
-
3
-
2
-
0
-
1
-
0
G
-
2
-
1
-
0
-
0
-
0
-
3 (4)
F
-
1
-
3
-
4
-
2
-
1
-
1
Am
-
0
-
0
-
2
-
3
-
1
-
1
Em
-
0
-
2
-
3
-
0
-
0
-
0
Dm
-
x
-
0
-
0
-
2
-
3
-
1
Ezenfelül a dalban van egy szép, 1/2 ciklusos basszushang-ereszkedés is. A basszushang a Pénzes-féle módszertanban mindig kis betűvel van jelölve, ellentétben az akkordok standard nagybetűivel. Ezt a basszushang-ereszkedést a Pénzes-féle tükörképekkel így tudunk modellezni:
C/c
C/h
C/a
C/g
Az ereszkedés közben láthatóan kihagyjuk a D4 húrt, mert a sablonban egyébként sem pengetnénk meg. A dal 4/4-es ütembeosztású, sablonjának a 4/4-es felbontások közül bármelyik megfelelő, mi a videón a 3. sablont is 1/2 ciklusát használjuk fel (itt A-moll):
A videón a dallamot 1 versszak hosszan én játszom, hogy lássuk-halljuk: ez a dal ezzel a sablonnal kényelmesen megszólaltatható. A kíséretben közreműködő gitáros Madarász Roland. A betanulás után a dallamot természetesen nekünk vagy másvalakinek kell majd ráénekelni.
A dal szerkezeti váza a következő, ez ismétlődik akárhány versszakon keresztül:
Mennyből az angyal - felbontás - 4/4 - 1/2 ciklus
C - G - C - G - C - F - G - Am
(1) C - G
C - F
(1) G
C - C/h - C/a - C/g - F - Em - F - Dm - C - G
(1) Am
F - G
(1) C
Rengeteg feldolgozása ismert ennek a dalnak. A fenti akkordmenet az én értelmezésem, ha nem tetszik, engem kell szídni érte...